Artykuły
Kilka słów o doborze wiązań snowboardowych
W artykule o doborze odpowiedniej deski zamieściłam kilka porad związanych z jej zakupem. Deska jednak jest dopiero początkiem kompletowania naszego sprzętu. Jest podstawą, ale do niczego nie będzie nam potrzebna, jeśli nie będziemy mieć wiązań. I w tym właśnie artykule znajdziecie kilka porad związanych z zakupem tego ważnego elementu.
O ile w przypadku deski niezwykle istotną sprawą był poziom zaawansowania oraz preferencje jazdy, tak z kolei w przypadku wiązań ten problem nie ma już tak dużego znaczenia. Zarówno doświadczeni snowboardziści jak i osoby, które dopiero zaczynają się uczyć, dobierają wiązania podobnie. Po prostu – jeśli dopiero zaczynasz naukę, nie będziesz zdawał sobie sprawy z niektórych właściwości wiązań, wszystko przyjdzie z czasem.
Oczywistym jest, że najlepsze będą te wiązania, które będą najbardziej wytrzymałe. Ale tutaj tą wytrzymałość również należy dopasować do swoich możliwości oraz do swojego stylu jazdy. Osoby jeżdżące agresywnie, wykonujące wiele trików powinny zaopatrzyć się w bardzo wytrzymałe solidne wiązania – wiadomo, duże siły i naciski będą oddziaływać, więc ważne jest to, aby but „siedział” stabilnie w wiązaniu oraz żeby wiązanie dobrze trzymało się deski.
W przypadku osób początkujących sytuacja wygląda bardzo podobnie. Tutaj również wytrzymałość wiązań ma ogromne znaczenie. Jak wiadomo z nauką wiąże się cały szereg różnego rodzaju upadków – czy to podczas jazdy na stoku czy podczas korzystania z wyciągu (mam tu na myśli wyciąg orczykowy lub talerzykowy). Wiązania odgrywają w tym przypadku ważną rolę. Jeśli są odpowiednio wytrzymałe utrzymają buta nawet podczas wielokrotnych upadków i nie ulegną poluzowaniu.
Niezwykle istotnym aspektem jest waga osoby, dla której wiązania mają być przeznaczone. Im osoba ta jest cięższa, w tym bardziej solidne i wytrzymałe wiązania powinna zainwestować. Dla swojego własnego bezpieczeństwa.
Najważniejsza sprawa – damskie wiązania snowboardowe i buty muszą stanowić parę idealną. But musi leżeć we wiązaniu tak, aby odstępy pomiędzy nim a wiązaniem były jak najmniejsze. I tutaj uwaga – najistotniejszym elementem jest to, aby pięta dociśnięta była do samego końca. Wiązania z reguły wyposażone są w specjalne podkładki, które zapobiegają przemieszczaniu się buta – warto więc zainteresować się, czy wiązania które chcemy kupić posiadają te właśnie podkładki.
Jeśli chodzi o piętkę (czyli tylny element wiązania) to warto podkreślić, że najlepiej i najkorzystniej dla nas, kiedy jest ona aluminiowa. Daje nam to gwarancję wysokiej wytrzymałości. W praktyce jednak wiele osób decyduje się na wiązania z piętkami z tworzywa ze względu na to że są tańsze i również bardzo wytrzymałe – do jazdy i skoków wystarczające.
Kolejny element wiązania o którym warto powiedzieć kilka słów to pompki. Najważniejsze żeby działały bez większych problemów i abyśmy nie mieli kłopotu z ich dociągnięciem. Jest to element, który w znacznej mierze decyduje o cenie wiązania. Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są pompki, to lepiej aby były one metalowe – są one znacznie bardziej wytrzymałe niż te z tworzywa. Ale mają również pewną wadę – szybciej niszczą paski wiązań. Paski zazwyczaj wykonane są z tworzywa.
Zwróćmy teraz uwagę na high-back, czyli swego rodzaju „łyżkę” w tylnej części wiązania. Po pierwsze – musi być dobrze wyprofilowana. Po drugie – musi być niższa od buta.
Elementem, który trzeba mieć ciągle na uwadze podczas jazdy są śrubki przytrzymujące nasze wiązania. Wiadomo że podczas wykonywania różnych ruchów mogą się luzować i na to nie mamy większego wpływu. Należy więc pamiętać o ich regularnym dokręcaniu, jeśli chcemy uniknąć uszkodzenia sprzętu lub kiedy po prostu chcemy czuć się bezpiecznie.
I ostatni element, z którym można się spotkać niektórych wiązaniach – step-in. Jest to bardzo komfortowe udogodnienie, jednak wiązania, które je posiadają są znacznie droższe od tych zwykłych. Step-in to system, który umożliwia szybkie wpinanie i wypinanie buta z wiązania. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup wiązań wyposażonych w ten gadżet musimy pamiętać, że tylko jeśli zostaną prawidłowo wpięte, nie mają prawa się wypiąć. W przeciwnym wypadku może nas spotkać niemiła niespodzianka podczas jazdy.